loader image
5 мита за бюджетирането, които трябва да забравите още сега - Добринка Алхусейн

5 мита за бюджетирането, които трябва да забравите още сега

Всички трябва да правим бюджет. Ще споделя 5 мита за бюджетирането, които ви моля да забравите веднага, за да можете да започнете да правите бюджет, както трябва.

Започнах да бюджетирам още от дете за себе си, а професионалната ми практика стартира, когато започнах кариерата ми в сферата на недвижимите имоти преди 11 години. В моя дългогодишен опит се натъкнах на много причини, извинения, митове и страхове, за да успея да си обясня защо хората не правят бюджет. Виновна съм си, че не съм планирала бюджета си преди, но се промених! Работя директно с жените, за да им помогна да се подобрят в тази насока. Защото всички имаме нужда от бюджет.

Преди да навляза в митовете за бюджетирането, искам да засегна важността на бюджетирането на вашите пари: Независимо колко правите, бюджетирането ще ви помогне да разберете как да управлявате доходите, които имате.

  • Бюджетирането ще ви позволи да разпределите приходите и разходите си към необходимите разходи. 
  • Бюджетирането ще ви покаже какво трябва да правите с една печалба.
  • Бюджетирането ще ви покаже как да сте „на плюс“ всеки месец, а не да живеете от заплата до заплата.

Мога да продължа, но не това е целта на тази статия! Бюджетът е чудесно нещо, ако можете да преодолеете ограниченията си спрямо него!

5 мита за бюджетиране, които трябва да забравите:

Мит Nº1: Мога да създам бюджет в главата си

Как върви този бюджет в главата ти? Може да сте в състояние да съставите обща представа за бюджет в главата си, но няма начин да отчетете всичко. А и друго: не бихте ли предпочели да запазите място в главата си за други неща?

Създаването на бюджет „в главата ви“ отваря вратата за грешки. Може да е лесно да забравите някои разходи, особено ако не се повтарят. Това означава, че бюджетът, който сте създали в главата си, вече е обречен на провал. Спрете бюджетирането в главата си и започнете да записвате мислите си на хартия. Освен това ще се чувствате много по-малко притеснени. Това бе само първия от 5 мита за бюджетирането, в които някои хора продължават да вярват.

Мит Nº2: Родителите ми не са правили бюджет, така че аз не мога да бюджетирам

Определено е вярно, че ние научаваме навиците си за пари от нашите родители. Ако не са планирали добре парите си, тогава ние израстваме с това. Усвояването на навици, свързани с парите може да дойде от родителите ви, това не означава, че не можете да направите промяна в тези свои навици.

Само защото родителите ви не са правили бюджет, не означава, че вие не сте способни да правите бюджет.

Трябва да приемете, че не сте имали най-добрите модели за подражание, когато става дума за пари, но въпреки това ще направите каквото можете, за да промените това. Като всяко умение, бюджетирането може да се научи и усвои.

Като оставим настрана миналия опит, можете да промените начина си на бюджетиране и да започнете наново. Просто трябва да признаете, че има проблем, и след това да потърсите знания, които да ви помогнат да се промените.

Мит Nº3: Трябва да съм добър с числата или математиката, за да съставя бюджет

Бюджетирането няма нищо общо с математиката – за щастие Excel и Google Sheets могат да се погрижат за това вместо вас! Ако пишете числата си в тетрадка, вашият калкулатор може да направи изчисленията.

Бюджетирането изисква да прегледате числата, но не и да сте добри с калкулирането им. Ако сте преминали математика в трети клас, можете да се справите с бюджетирането.

Просто съберете доходите си за вкъщи. След това напишете всичките си разходи, след което ги добавете (с удобен калкулатор). Извадете общите си разходи от общия си доход. Бум! В този момент ще разберете дали имате печалба или загуби всеки месец.

Печалба означава, че след като разходите ви бъдат извадени от приходите ви, ви остават пари. Загуба означава обратното. След като разходите ви бъдат извадени от приходите ви, вие сте на минус. Това означава, че харчите повече, отколкото правите и вероятно използвате кредитни карти или използвате спестяванията си. Стъпките, които ще предприемате след това, нямат нищо общо с математиката.

Мит Nº4: Бюджет означава, че не мога да се забавлявам или да се радвам на живота

Знаете ли какво? Бюджетът не влияе на радостта от живота с нищо.

Бюджетът е просто инструмент, който ви казва какви пари идват, какви пари излизат и какви пари остават. Какво ще правите с тази информация зависи изцяло от вас. Вероятно, ако чувствате, че не можете да се забавлявате или да се наслаждавате на живота, това означава, че нямате бюджет.

Можете да включите забавлението и нещата, които обичате да правите, в бюджета си. Това означава, че се справяте със „забавните си разходи“.

Знаете какво наистина можете да си позволите да харчите всеки месец за забавление и неща, които харесвате. Това е най-добрият начин за бюджет.

Може да не е число, което ви харесва, особено ако имате някои финансови отговорности, за които да се погрижите, но все пак нещо е по-добре от нищо.

Ключът към това да се наслаждавате на живота и да се забавлявате с ограничен бюджет е умереността. Уверете се, че разбирате какво можете да си позволите да похарчите за забавление, след което не превишавайте тази сума

Ако това означава да спестявате няколко месеца, за да отидете на голямо пътуване, така да бъде. Със сигурност можете да се забавлявате и да се наслаждавате на живота с ограничен бюджет, просто трябва да го правите умно.

Мит Nº5: Никога не мога да надхвърля бюджета си

Никой не може да предвиди бъдещето. Не знаеш дали колата ти ще се развали. Не знаете дали ще загубите работата си или ще получите огромно повишение. Не знаете дали половинката ви ще се премести при вас и ще помогне да намалите разходите си.

Тъй като не знаете какво не знаете, не е редно или реалистично да кажете, че никога не можете да надхвърлите бюджета си.

Постоянно се случват неща, които може да не са отчетени в бюджета ви. Това не означава, че трябва да се откажете и да не направите бюджет. Това също не означава и че трябва да изхвърлите бюджета си през прозореца, когато нещо не върви по план.

Направете всичко възможно, за да включите в бюджета всичко, което можете. Можете да направите това, като прегледате миналите си банкови извлечения и дейността по кредитната си карта. Отчитайте всеки разход. Друго, коеето можете да направите, е да планирате неочаквани разходи.

Определете някаква сума пари за всяка заплата, която да отива за непланирани разходи. Ако не се изскочи нищо непланирано, вкарайте сумата в спестовна сметка. Тази спестовна сметка може да бъде вашият краткосрочен спешен фонд.

Току-що развенчах за вас 5 мита за бюджетирането, които са най-често срещани!

Надявам се, че това ви показва, че бюджетът наистина не е нещо страшно. Всъщност бюджетът наистина е уникален инструмент! Ако сте готови да преодолеете ограничаващите си вярвания относно бюджетирането и да създадете солиден, внушителен бюджет за вас, мога да ви помогна! Аз правя курсове и консултации за клиенти, така че не се колебайте да се свържете с мен, за да ви помогна по пътя ви към финансовата свобода или се запишете за моя курс BUDGETникът!

За повече съвети и полезна информация – последвай ме в Instagram!

Сподели тази статия:

Други интересни статии:

Добринка Алхусейн - Финансов консултант и Екперт по инвестиции

експерт по финанси и инвестиции

Добринка Ахусейн

В днешния динамичен свят, разбирането и управлението на финансите е ключ към личната свобода и спокойствието. Довери се на Добринка Ахусейн и поеми на своето пътуване към финансова независимост и осъществи мечтите си!

запиши се за интензивен курс

и започни своето пътуване към финансова свобода!