loader image
4 правила за бюджетиране, които да следвате, когато пресмятате бюджета си - Добринка Алхусейн

4 правила за бюджетиране, които да следвате, когато пресмятате бюджета си

Знаете ли, че едно проучване на Editor’s Choice е установило, че само 32% от американските домакинства имат бюджет? Още по-страшно е, че цели 50% от американците живеят от заплата до заплата! Несъмнено липсата на бюджетиране в Америка допринася за начина на живот от заплата до заплата. В тази статия ще ви споделя 4 правила за бюджетиране, които непременно да следвате в ежедневието си.

Бюджетът е вашият инструмент номер едно за финансов успех. Причината за това е, че бюджетът ви казва какво трябва да се случва с вашите пари. Това е много важна информация! Когато знаете какво трябва да се случи, можете да сте сигурни, че ще се случи !

Когато обаче не знаете какво трябва да правят парите ви, те правят каквото си искат.

Независимо дали сте правили бюджет преди или не, има определени правила, които трябва да следвате, за да сте сигурни, че сте готови за успеха. Продължавайте да четете, за да научите 4-те правила, които да следвате, когато определяте бюджета си.

4 правила за бюджетиране, които ще променят всичко:

Правило #1: Планирайте само постоянния си доход, но имайте план за намиране на допълнителен доход

Когато пресмятате бюджета си, естествено, ще вземете предвид постоянния си доход: парите, за които знаете със сигурност, че ще постъпят при вас.

Ако в бюджетирането включите своя несигурен доход, може да се почувствате в безизходица, ако се случи така, че нещата не вървят върви по план и не получите този доход.

Също толкова важно обаче е да имате план за всеки допълнителен доход, който се появи през месеца. Това ще гарантира, че няма да харчите безразборно тези допълнителни пари!

В идеалния случай вашият постоянен доход ще покрие всичките ви необходими сметки и разходи. Всички допълнителни пари могат да бъдат спестени за целите ви, да се насочат към изплащане на кредити или да се разпределят за неща, които ви харесват.

Подгответе плана предварително, за да не останете неподготвени. Това е само първото правило от 4-те правила за бюджетиране, които ще ви споделя в тази статия.

Правило Nº2: Включете балансирано харчене за забавления 

Вярвате или не, едно от най-важните правила за бюджетиране включва харчовете за забавление! Сега, не казвам да се впускате в безразсъдни разходи, а че е редно да имате нещо заделено, с което да живеете живота си.

Ако искате бюджетът ви да бъде стабилен в дългосрочен план, не е добре да се чувствате лишени месец след месец. За да избегнете чувството, че не можете да се забавлявате, вземете предвид разумна сума пари за забавление без чувство за вина всеки месец.

Тази разумна сума може да се използва за нещата, които ви харесват най-много. Ключовата дума тук е разумно! Целта е да не се чувствате лишени, но и да сте сигурни, че приоритетите ви са покрити и че напредвате към целите си.

Правило #3: Имайте план за неочаквани или еднократни разходи

Може да не се случват често, но неочакваните разходи са неизбежни! Всички ги изпитваме в един или друг момент – така че добро правило, което трябва да следвате, е да се уверите, че имате план за тези еднократни разходи. Както обичам да казвам, планирайте непланираното!

Има два начина да направите това. Първо, можете да имате отделна спестовна сметка, предназначена за спешни случаи или неочаквани разходи. Или можете да включите категория в бюджета си (аз обичам да използвам „Други“), която действа като съвкупност за разходи, които не сте планирали.

Не искате да изскочи неочакван разход, който да развали бюджета ви! Така че се подгответе и се уверете, че сте готови да се справите с този разход, когато той неизбежно дойде. Прочетете как да започнете да спестявате за неочаквани разходи за повече информация.

Правило #4: Не забравяйте за променливите разходи

Последното правило, което трябва да следвате, когато планирате бюджета си, е да включвате променливи разходи.

Променливите разходи са за нещата, които нямат конкретна стойност или дата на падеж всеки месец, но все пак са част от задължителните разходи. Някои примери за променливи разходи включват хранителни стоки, бензин, обществен транспорт, разходи за забавление и хранене навън. Тези разходи варират от месец на месец, но трябва да се подсигурите да имате пари за повечето от тях всеки месец.

Ако не сте сигурни колко пари да разпределите за тези области, започнете, като погледнете колко обикновено харчите за тях – препоръчвам ви да разгледате последните 3 месеца разходи, за да получите средна сума. Ако сумата е по-висока, отколкото бихте искали, работете върху намаляването й!

Приемете, че тази част от бюджетът ви може да намалява и варира с времето. Това, което харчите за хранителни стоки този месец, може драстично да се промени следващия месец – и това е напълно нормално.

Ако следвате тези 4 правила за бюджетиране, когато пресмятате бюджета си, ще пожънете голям напредък!

И не забравяйте: бюджетирането е много повече от просто създаване на бюджет.

Уверете се, че имате план за следване на бюджета си – най-добрият начин да направите това е като следите разходите си. Свържете се с мен, за да споделите своето мнение или въпроси!

Искате да можете да бюджетирате като професионалист? Включете се в моя интензивен курс BUDGETникът!

Сподели тази статия:

Други интересни статии:

Добринка Алхусейн - Финансов консултант и Екперт по инвестиции

експерт по финанси и инвестиции

Добринка Ахусейн

В днешния динамичен свят, разбирането и управлението на финансите е ключ към личната свобода и спокойствието. Довери се на Добринка Ахусейн и поеми на своето пътуване към финансова независимост и осъществи мечтите си!

запиши се за интензивен курс

и започни своето пътуване към финансова свобода!